Stomatologia zachowawcza

zabobieganie próchnicy

Stomatologia zachowawcza
- dbaj o swoje zęby

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób zębów. Celem stomatologii zachowawczej jest zachowanie naturalnych zębów jak najdłużej, a w przypadku chorób
– ich wyleczenie przy minimalnej ingerencji lekarza stomatologa w ich strukturę.

Spis treści

Dostępne usługi stomatologii zachowawczej
w DM Dentalceramic Dąbrowa Górnicza

Wizyty diagnostyczne dzieci

Wizyty diagnostyczne dorosłych

Ekstracje zębów mlecznych i stałych

Znieczulenie komputerowe i klasyczne

Wypełnienia światłoutwardzalne

Wkłady z włókna szklanego

Leczenie bezwiertłowe (małe ubytki)

Opatrunki, fleczery, dewitalizacje

Leczenie kanałowe (endodoncja)

Biostymulacja laserem

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza skupia się na odtwarzaniu naturalnej struktury i funkcji zębów, które uległy uszkodzeniu w wyniku próchnicy, urazu czy innych czynników. W tym celu stosowane są różne metody leczenia, takie jak wypełnianie ubytków w zębach, leczenie kanałowe, rekonstrukcje protetyczne i wiele innych. Jednym z podstawowych zadań stomatologii zachowawczej jest również profilaktyka chorób zębów i jamy ustnej poprzez regularne badania, usuwanie kamienia nazębnego i fluoryzację. W zależności od rodzaju choroby zębów, leczenie stomatologii zachowawczej może obejmować różne metody. Przykładowo, w przypadku próchnicy, leczenie może polegać na usunięciu zęba z zainfekowanej tkanki i zabezpieczeniu go wypełnieniem. W przypadku ubytków, stomatolog może zaproponować wypełnienie, koronę lub licówkę, w zależności od stopnia uszkodzenia zęba.

Stomatologia zachowawcza a stomatologia estetyczna
– czy to się łączy?

Stomatologia zachowawcza i estetyczna to dwie różne dziedziny stomatologii, ale często łączą się ze sobą. Stomatologia zachowawcza skupia się na zachowaniu zdrowia zębów i przywróceniu ich funkcji, natomiast stomatologia estetyczna ma na celu poprawę wyglądu zębów i uśmiechu pacjenta.
 
Stomatologia estetyczna koncentruje się na poprawie wyglądu zębów i uśmiechu pacjenta, poprzez stosowanie metod takich jak wybielanie zębów, licówki, korony protetyczne czy też ortodoncja estetyczna. Jednakże, wiele zabiegów stomatologii estetycznej, takich jak licówki, korony protetyczne, a nawet wybielanie zębów, może być również wykonywanych przez stomatologów zachowawczych. W ten sposób, stomatologia zachowawcza może łączyć się z estetyczną, aby pacjenci otrzymali kompleksową opiekę stomatologiczną, która nie tylko przywróci ich zdrowie, ale także poprawi estetykę ich uśmiechu.
Pacjentka w trakcie przygotowania do zabiegu z zakresu stomatologii zachowawczej. Lekarz stomatolog wyjaśnia wszystkie etapy leczenia.

Warto skorzystać ze stomatologii zachowawczej
w przypadku kiedy wystąpi:

Próchnica

Jest to najczęstsze schorzenie zębów, a jej początkowe stadium można leczyć właśnie stomatologią zachowawczą. Lekarz stomatolog usuwa ubytki w zębach, a następnie stosuje specjalne wypełnienia, aby zapobiec dalszemu postępowi choroby.

Nadwrażliwości zębów

Wrażliwość zębów to problem, który dotyka wielu ludzi. Przyczynami nadwrażliwości mogą być np. przebarwienia, odsłonięcie korzenia zęba, czy uszkodzenia szkliwa. Stomatolog wykonuje wtedy zabiegi takie jak np. fluoryzację, lakowanie, czy też aplikacje specjalnych żeli, które pomagają wzmocnić szkliwo i zmniejszyć wrażliwość zębów.

Ubytek szkliwa 

Szlifowanie i nakładanie wypełnień stomatologicznych pozwala na wzmocnienie zębów i zapobieganie dalszym uszkodzeniom.

Kamień nazębny 

Kamień nazębny to jedna z najczęstszych przyczyn chorób przyzębia. Zabiegi usuwania kamienia, czy też piaskowania i fluoryzacji pozwolą na zapobieganie chorobom przyzębia.

Uszkodzenie zęba

Stomatologia zachowawcza pozwala na leczenie uszkodzeń zęba, np. w przypadku złamania zęba, ubytków lub innych defektów.

Warto pamiętać, że stomatologia zachowawcza to nie tylko leczenie chorób zębów, ale również profilaktyka i dbanie o zdrowie jamy ustnej. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie chorób, co zapobiega ich dalszemu postępowi i utracie zębów.

Stomatologia zachowawcza to zachowanie zdrowych zębów

Regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla utrzymania zdrowych zębów. Dzięki profilaktyce stomatologicznej, w tym regularnym oczyszczaniu zębów, fluorowaniu i szczepieniu zębów, możemy uniknąć chorób zębów i zachować je w jak najlepszym stanie.

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego, gdzie nasi doświadczeni stomatolodzy zachowawczy zadbają o Twoje zęby i zapewnią Ci komfortowe leczenie bezboleśnie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na wizytę u stomatologa.

Cennik stomatologii zachowawczej​

Wizyta diagnostyczna

50 zł

Znieczulenie

120 zł

Wypełnienie światłoutrwaldzalne

od 250 zł do 450 zł

Bonding

jeden ząb od 600 zł

Wypełnienie u dzieci

od 150 zł

Wkład z włókna szklanego

300 zł + koszt wypełnienia

Szynowanie

od 200 zł

Opatrunek

200 zł

Pomoc w bólu (RTG, znieczulenie, odbudowa ścianek zęba, dewitalizacja

300 zł

Zachowaj zdrowie swojego uśmiechu
- skorzystaj ze stomatologii zachowawczej

Spis treści